ŻYWE CHOINKI – Na co zwrócić uwagę przy zakupie?


Święta Bożego Narodzenia już niebawem, dlatego warto już teraz pomyśleć o odpowiedniej choince, która na jakiś czas zagości w Naszych domach.  Jak co roku, zastanawiamy się jakie drzewko będzie odpowiedniejsze. Lepsze będą choinki cięte, a może w doniczce? Jakie są ich zalety, a jakie wady? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Jakie są koszty zakupu drzewek i jak je pielęgnować, aby jak najdłużej Nam posłużyły? O tym wszystkim poniżej…

choinki

Bez względu na to jaką choinkę planujemy nabyć, przed zakupem powinniśmy dokładnie obejrzeć drzewko. Należy sprawdzić stan igieł. Ważne jest, aby nie były  one suche, przebarwione, zrudziałe i zaatakowane przez choroby. Istotną kwestią jest także stan bryły korzeniowej, dotyczy to głównie drzewek w doniczkach. Najlepiej sprawdzą się tutaj choinki, które od początku były hodowane w pojemniku. Częstą pułapką są tutaj drzewka kopane z gruntu, które później na czas sprzedaży trafiają do doniczki. Niestety takie drzewka są nietrwałe i bardzo często nie są w stanie przeżyć nawet do świąt, ponieważ skutecznie uszkadzany jest ich system korzeniowy. Korzenie są drastycznie cięte, tak aby zmieściły się do pojemnika. Niektórzy nieuczciwi sprzedawcy wsadzają do doniczek cięte drzewka. Dlatego dla pewności poproś sprzedawcę o wyjęcie choinki z doniczki, by móc obejrzeć jej korzenie.

Choinki – Gatunki i ceny

Choinka cięta, czyli pozbawiona korzeni, jest bardzo popularna. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że po świętach iglaste drzewko wyrzucamy na śmieci. Niestety, takie drzewko ma poważną wadę: jest nietrwałe. Do najpopularniejszych gatunków choinek należą świerki, jodły i sosny w odmianach. Świerk jest najczęściej i najchętniej wybieranym drzewkiem, który w warunkach domowych potrafi przetrwać do 2 tygodni i jest stosunkowo tani. Sosny są mniej wytrzymałe, a ich ceny są dużo wyższe. Coraz częściej wiele osób rezygnuje z zielonego drzewka na koszt szarego, srebrnego i złotego koloru igieł. Poniżej podaję przykładowe ceny za drzewka cięte:

  • świerk pospolity – 20-50 złotych
  • świerk srebrny – 50-110 złotych
  • sosna –  50-100 złotych
  • jodła kaukaska  – 100-150 złotych

(Cena uwarunkowana jest wielkością i odmianą rośliny).

 

Choinki – pielęgnacja

W obu przypadkach, zarówno drzewko cięte, jak i to w doniczce na okres świąt powinno być wcześniej hartowane i ustawiane z daleka od kaloryfera. Należy pamiętać o częstym i regularnym zraszaniu choinek i utrzymywaniu stale wilgotnego podłoża. Z reguły, rośliny iglaste w okresie zimowym przechodzą w stan spoczynku, a więc „śpią”. Jeśli wstawiamy je do ciepłego pomieszczenia, zaburzamy ich cykl roślinny i wybudzamy drzewko.  Jeśli zdecydujemy się na wybór choinki w doniczce i chcemy żeby przeżyło do wiosny, to nie powinniśmy go trzymać dłużej niż przez 10 dni w mieszkaniu. Następnie należy roślinę z powrotem zahartować w temp od 5-10 st. C i przechować do wczesnej wiosny, aby można było je wysadzić do gruntu. Bardzo ważne jest stopniowe zaaklimatyzowanie rośliny – od chłodniejszego pomieszczenia do cieplejszego (i odwrotnie).