Zima w ogrodzie – prace pielęgnacyjne i ochrona roślin


zima w ogrodzieZmieniające się pory roku, nieubłaganie upływający czas mają zdecydowany wpływ na rodzaj prac wykonywanych w Naszych ogrodach. To właśnie czas i zmieniająca się aura wpływa na wygląd ogrodu. Zima w ogrodzie to okres kiedy również warto o niego zadbać, aby na wiosnę mógł w pełni cieszyć jego użytkowników i właścicieli. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych porad, które ułatwią sprawowanie kontroli nad zimowym ogrodem.

Przy niskich temperaturach, jakie obecnie u Nas panują, należy sprawdzić stan okrycia roślin, szczególnie zimozielonych, gdyż są wrażliwe na mrozy. Jeśli prognozy przewidują silne opady śniegu, koniecznie trzeba obwiązać sznurkiem iglaki, jeśli nie zrobiliśmy tego na jesieni. Śnieżne zimy chronią rośliny przed przemarzaniem, otulając je białym puchem. Jednak nadmiar śniegu może również zaszkodzić roślinom powodując ubytki i deformacje. Jeśli zauważymy na nich zalegające czapy pokrywy śnieżnej, koniecznie musimy je strząsnąć. Duża ilość śniegu lub lodu może na stałe zniekształcić gałęzie, a nawet je połamać, przez co pokrój straci na atrakcyjności i roślina może umrzeć.

Jeśli w swoim ogrodzie posiadamy oczka wodne lub stawy z rybami, powinniśmy wykuć przeręble. Pod warstwą lodu powinna się znaleźć kilkucentymetrowa przestrzeń wypełniona powietrzem, aby zwierzęta mogły swobodniej oddychać.

Zima to także czas, kiedy Nasi ogrodowi przyjaciele potrzebują pomocy. Dla ptaków powinniśmy przygotować karmniki wypełnione nasionami, ziarnami (słonecznik, siemię lniane), suszonymi owocami lub orzeszkami zmieszanymi z tłuszczem, aby je dokarmić. Poza przyjemnościami z samej obserwacji, jeśli Nas polubią zyskamy wiele korzyści. Ptaki będą prawdziwymi strażnikami Naszego ogrodu, zjedzą szkodniki i zadbają o Nasze rośliny, dlatego warto o Nich pamiętać.

Na uwagę zasługuje także trawnik, który znajduje się pod pokrywą śnieżną. Trawniki nie lubią deptania, jeśli zalega na nich śnieg, dlatego nie powinniśmy wydeptywać ścieżek, chodząc ciągle tą samą trasą. Ubity śnieg sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, które potrafią być uciążliwe, a walka z Nimi praco i czasochłonna.

Zima w ogrodzie…

Sezon zimowy to także dobry czas na przegląd i selekcję Naszych narzędzi ogrodniczych, niezbędnych do prac w ogrodzie. Powinniśmy je wyczyścić, naostrzyć, a także odpowiednio zaimpregnować, dzięki czemu ich żywotność znacznie się wydłuży. Im ostrzejsze są ostrza narzędzi, tym szybciej zabliźniają się rany po obciętych gałęziach. Obecnie w sprzedaży jest wiele narzędzi ułatwiających prace w ogrodzie i warto być na bieżąco z nowościami, gdyż producenci wprowadzają coraz to nowsze i wygodniejsze przyrządy. Zima to dobry czas, aby dokładnie im się przyjrzeć i dokonać zakupu, z uwagi na to że są dużo niższe ceny niż w sezonie.

Mroźny i śnieżny czas to także idealny moment na zaplanowanie i zaprojektowanie ogrodu. Chętnie Wam w tym pomożemy, udzielimy cennych rad oraz wskazówek. Nasi architekci krajobrazu mają teraz więcej czasu i mogę go poświęcić indywidualnie klientowi w większym wymiarze niż w środku sezonu. Pomożemy Wam zaaranżować ogród, aby cieszył Wasze oko przez cały rok, również ZIMĄ.