Aeracja trawnika

Aeracja trawnika inaczej napowietrzanie to zabieg rozluźniania wierzchniej warstwy gleby mający na celu rozbicie twardego gruntu za pomocą wprowadzanych pionowo kolców o różnych rozmiarach. Dzięki zabiegowi w górnej warstwie gleby powstają szczeliny zwiększające swobodną cyrkulację wody, powietrza oraz składników pokarmowych. Aeracja często bywa łączona lub kojarzona z wertykulacją . Jest to błędem, ponieważ są to dwa różne zabiegi i mają inny wpływ na trawnik.

Zalety aeracji trawnika:

  • Rozluźnia strukturę gleby
  • Zwiększa odporność trawnika na upały i suszę
  • Poprawia wchłanianie wody przez glebę i zwiększa przyswajanie nawozów
  • Zwiększa cyrkulację powietrza w glebie
  • Trawa lepiej się ukorzenia
  • Poprawia sprężystość  trawnika
  • Redukuje warstwę filcu w trawie
  • Umożliwia wymianę podłoża pod trawnikiem bez zrywania darni.

Kiedy przeprowadzać aerację?

Zazwyczaj aerację przeprowadza się wiosną marzec-maj lub jesienią sierpień-październik. Aerację można także wykonywać w miarę potrzeb lub gdy chcemy wymienić podłoże pod trawnikiem. 

Pionowa aeracja trawnika (Verti-draining)

Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Jest to najbardziej skuteczna metoda rozluźniania górnej warstwy gleby. Polega ona na rozbijaniu wierzchnie warstwy gruntu przy użyciu wprowadzanych pionowo szpilek o różnych rozmiarach. Kiedy maszyna porusza się do przodu wbite szpilki pozostają w glebie dodatkowo ją spulchniając, do czasu kiedy ramie aeratora wróci do pozycji wyjściowej.

Aeracja trawnika

 

 

Aeracja trawnika drążona trawnika – Verti Core

Zabieg ten często nazywany jest „wykorkiem”. Szpilki wydrążone wewnątrz wyciągają z gruntu koreczki pozostawiając wolną przestrzeń. Zabieg ten należy łączyć z piaskowaniem lub rozsypywaniem urodzajnej ziemi. Czynność ta pozwala z czasem na wymianę gruntu pod istniejącym trawnikiem. Poprawia ona również wchłanianie wody w glebie i rozluźnia warstwę korzeniową. Dzięki temu można uzyskać wysoką jakość i gęstość trawnika.

Aeracja

 

Aeracja trawnika pasywna (sliting)

Aeracja pasywna tak zwany „sliting” to zabieg wykonywany w sytuacji gdy grunt jest zbyt twardy lub też nie ma możliwości pracy aeratorem aktywnym. Polega on na nacinaniu nawierzchni nożami o długości około 20 cm. Powstałe po przejeździe maszyny otwory rozluźniają glebę zwiększając w ten sposób dostęp wody, tlenu i składników pokarmowych do korzeniu. Wskazane jest połączenie tego zabiegu razem z piaskowaniem

aeracja pasywna

 

Aeracja trawnika pasywna z wykorkiem

Aktywna aeracja trawnika z wykorkiem nie zawsze jest możliwa ze względu zbyt twarde boisko lub na przykład gdy pod trawnikiem jest siatka przeciw kretom. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi pasywny aerator z wykorkiem, który zanurza się w darni 5-10 cm w zależności od ustawienia. Dzięki czemu można wykonać taki zabieg nawet na trawnikach z założoną siatką przeciw  kretom

Terra Combi

Na niewielkich trawnikach aerację wykonuje się urządzeniami elektrycznymi lub spalinowymi. Aeratory elektryczne występują zazwyczaj w wersji z pazurkami lub sprężynkami. Nie jest to więc ten sam zabieg co wbijanie pionowych szpil w darń czy „wykorek” jednakże również poprawia on warunki dla rozwoju idealnego trawnika.

Świadczymy kompleksowe usługi w zakresie pielęgnacji trawnika. 
Zapraszamy do kontaktu!